Przejdź do głównej zawartości

Słońce jutro również zajdzie

Ludzie podejmują różne decyzje. Decydują o sprawach ważnych, ale i tych nieistotnych, każdego dnia. Decydują również o swoim odejściu z tego świata. 

Kiedy pewna osoba (nie wymieniam stopnia pokrewieństwa, gdyż nie ma on takiego znaczenia w dzisiejszym przemyśleniu) odchodzi z własnej woli, odbiera sobie życie, wszyscy wokół zadają sobie pytanie: dlaczego? Jak to mogło się stać? Dlaczego przegapiliśmy te wszystkie znaki? Jesteśmy winni, nie pomogliśmy jej/jemu. 

Cierpienie fizyczne i duchowe stawiam na równi. To, co siedzi w naszym ciele może nas zabić, ale to, co siedzi w naszej głowie może również to zrobić. Do czego zmierzam... podjęcie decyzji o odebraniu sobie życia jest ostatecznie decyzją tej jednej osoby. Możemy rozmawiać, interesować się, pytać, spędzać czas, możemy próbować zmienić tę decyzję. Czasami się uda, to może być prosty bodziec, który odciągnie ją/jego od tej decyzji. Nie zapominaj jednak, że nie zawsze się uda. Możesz odczytywać wszystkie znaki, ale po prostu zabraknie tego czegoś. Tego, co mogłoby ją/jego zatrzymać. Nie wiń siebie. Samobójstwo to nie jest jego ani jej porażka, to nie jest również twoja porażka, o ile zrobiłeś wszystko, co w twojej mocy. Za taką decyzją często kryje się ogromna determinacja. Stań krok dalej i mimo wszystko spróbuj zrozumieć.

Bądź dla tej osoby. Jesteś wystarczająca/y. Nie naciskaj na coś, czego nie da się już zmienić. Jesteś teraz i tutaj, ale przyjdzie czas, kiedy znowu on/ona będzie sama, chociażby na moment. Decyzja zostanie potwierdzona. Ta osoba zniknie. 


Słońce podjęło dzisiaj decyzję o tym, że zajdzie. Czy będziesz je prosić, aby nie zniknęło?





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

13 powodów, dla których nie warto oglądać 13 powodów 2

Dzisiaj temat zupełnie z innej beczki. Rok temu przyjaciółka poleciła mi serial 13 powodów . Przyznaję, że nie lubię oglądać seriali, trudno mnie czymś zaciekawić, szybko się poddaję, jeśli chodzi o oglądanie, ale głównym powodem jest brak czasu. Z 13 powodami było inaczej. Samobójstwo to temat mi bardzo bliski, dlatego serial opowiadający o Hannah Baker wciągnął mnie od pierwszych minut. Niedawno Netflix wydał drugi sezon "powodów". Obejrzałam i poniżej możecie przeczytać listę 13 powodów, dla których nie warto oglądać 13 powodów 2. [uwaga, spoilery!!!]  1. Tajemnice  Wszyscy lubimy, kiedy z odcinka na odcinek jedne zagadki są rozwiązywane, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Nie znajdziecie tego tutaj! Już pierwszy odcinek obfituje w dziwne sekrety i tajemnice, które nawet jeśli są rozwiązane, nie powodują efektu wow. Zagadki są wyrwane znikąd. I nie łudźcie się, że w ostatnim odcinku wasza ciekawość zostanie zaspokojona. Ona zostanie porzucona w połowie sezonu. 

Kubo, jestem ładna.

Zdarza się, że przygotowuję się do przeczytania książki. Zbieram pieniądze na jej zakup, zamawiam. Kiedy przychodzi przesyłka, a w środku jest kilka takich małych radości, nie mogę się doczekać, kiedy nadejdzie chwila dla tej jedynej. I kolejnej jedynej. I kolejnej...  Bywa tak, że moje wyobrażenie o historii rozmija się z wyobrażeniem autora i przebrnięcie przez kilka stron staje się ciężkie. Odkładam to na później. Czy to świadczy dobrze o mnie? Ugh, nie wiem, ale nie o tym dzisiaj.  Przeczytam kilka stron. Trzeba pisać pracę licencjacką, trzeba posprzątać, trzeba to i to zamówić.  Niedzielny poranek, zaczynam czytać. Nadchodzi coś dobrego. Obsesja piękna. To świetny materiał na książkę. Każdy z nas ma jakieś kompleksy, każdy użytkownik Instagrama musi się liczyć z tym, że będzie się obracać w świecie rzeczywistości ustawionej, w świecie ludzi pięknych. Myślę, że książka Obsesja piękna może pomóc w obracaniu się pośród tego względnego piękna. Badanie dr Renee Engeln

Każda praca jest ciężka

Obserwowałam moich rodziców latami. Nadal to robię. Widzę jak ciężko pracują. Patrzę na innych, staram się zauważać ich emocje, rozumieć. Spotykam setki osób. Moja praca powoduje, że muszę nawiązać kontakt z rolnikiem, urzędniczką, księgową, kucharzem, producentem mebli, opiekunką, prawnikiem, nauczycielką, mechanikiem, lekarzem. Przypadkowi ludzie i ich historie już mniej przypadkowe.  Teraz do każdego zawodu przypisz jakieś imię, następnie historię. Kucharz Janek. Gotuje, ponieważ kochał robić to z babcią. 20 lat temu przejął restaurację po wujku. Uwielbia dania kuchni  staropolskiej. Jego knedle są znane w całej okolicy.  Sprzedawca Marian. Po ojcu odziedziczył nieduże gospodarstwo. Postanowił hodować pomidory. Z roku na rok owoce były piękniejsze. Na emeryturze stał się sprzedawcą na toruńskim targowisku. Sprzedaje pyszne pomidory.  Przypadkowe historie, przypadkowi ludzie i ich pasje lub wybory, do których poniekąd zostali przymuszeni. W takim krótkim opisie czujesz c