Przejdź do głównej zawartości

Szymek, miłości!

Nie ukrywajmy, że miłość pomiędzy osobami tej samej płci jest nadal brana za coś dziwnego. Istnieje mnóstwo osób, które tego nie akceptują tego (ale chwila, co im do tego, jeśli Karolina i Emila będą chciały być razem, nie będą pytać Zbyszka ze Śląska o pozwolenie). 

Kilka miesięcy temu dostałam do przeczytania książkę Becky Albertalli pt. Szymon i inni homo sapiens. Przyznam, że do połowy czytanie nie szło mi za dobrze. Nie mogłam zapamiętać imion bohaterów i relacji panujących miedzy nimi, co utrudniało mi zrozumienie kolejnych wątków. Potem dotarło do mnie, o co chodzi w tej historii i resztę czytałam z zapartym tchem, kibicując Szymonowi. 

Jakiś czas temu w kinach dostępna była wersja filmowa Szymka. Poszłam, chociaż przyznaję, że dużo rzeczy mi już z głowy wyleciało. Cieszyłam się na zobaczenie tego w wersji kinowej - zawsze ciekawi mnie to, jak tę historię wyobraził sobie reżyser, a jak ja ją zapamiętałam. Zazwyczaj po obejrzeniu filmu nakręconego na podstawie książki, którą przeczytałam, skupiam się tylko na różnicach i podobieństwach. Dopiero po drobnej analizie przechodzę do przemyśleń nad filmem. Z Szymkiem było inaczej. 

Książka, jak i film niesie za sobą bardzo ważne przesłanie - moment coming outu należy do osoby, która ten coming out chce zrobić. On nie należy do Ciebie ani twoich kolegów. Dla Ciebie to może być gorąca plotka, bo ten Maciek, tak! właśnie ten Maciek lubi chłopców! Idź i powiedz wszystkim w klasie o tym... tylko po co? Rozróżnij jaką wagę ma dla Ciebie ta informacja, a jaką wagę ma ona dla Maćka. Każdy z nas ma sekrety, z którymi ciężko ujawnić się z dnia na dzień. Nie o wszystkim rozmawiamy otwarcie. Ludzie są zbudowani z wewnętrznych barier, bronią się szybkimi ocenami drugiego człowieka. Rzucamy opiniami na prawo i lewo, raniąc. 
Wyobraź sobie, że ktoś przez przypadek dowiaduje się o twoim sekrecie i przy pierwszej lepszej sytuacji oznajmia to wszystkim znajomym. Co czujesz? 

Daj możliwość decydowania o momentach. Momenty są ważne. 



















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

13 powodów, dla których nie warto oglądać 13 powodów 2

Dzisiaj temat zupełnie z innej beczki. Rok temu przyjaciółka poleciła mi serial 13 powodów . Przyznaję, że nie lubię oglądać seriali, trudno mnie czymś zaciekawić, szybko się poddaję, jeśli chodzi o oglądanie, ale głównym powodem jest brak czasu. Z 13 powodami było inaczej. Samobójstwo to temat mi bardzo bliski, dlatego serial opowiadający o Hannah Baker wciągnął mnie od pierwszych minut. Niedawno Netflix wydał drugi sezon "powodów". Obejrzałam i poniżej możecie przeczytać listę 13 powodów, dla których nie warto oglądać 13 powodów 2. [uwaga, spoilery!!!]  1. Tajemnice  Wszyscy lubimy, kiedy z odcinka na odcinek jedne zagadki są rozwiązywane, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Nie znajdziecie tego tutaj! Już pierwszy odcinek obfituje w dziwne sekrety i tajemnice, które nawet jeśli są rozwiązane, nie powodują efektu wow. Zagadki są wyrwane znikąd. I nie łudźcie się, że w ostatnim odcinku wasza ciekawość zostanie zaspokojona. Ona zostanie porzucona w połowie sezonu. 

Kubo, jestem ładna.

Zdarza się, że przygotowuję się do przeczytania książki. Zbieram pieniądze na jej zakup, zamawiam. Kiedy przychodzi przesyłka, a w środku jest kilka takich małych radości, nie mogę się doczekać, kiedy nadejdzie chwila dla tej jedynej. I kolejnej jedynej. I kolejnej...  Bywa tak, że moje wyobrażenie o historii rozmija się z wyobrażeniem autora i przebrnięcie przez kilka stron staje się ciężkie. Odkładam to na później. Czy to świadczy dobrze o mnie? Ugh, nie wiem, ale nie o tym dzisiaj.  Przeczytam kilka stron. Trzeba pisać pracę licencjacką, trzeba posprzątać, trzeba to i to zamówić.  Niedzielny poranek, zaczynam czytać. Nadchodzi coś dobrego. Obsesja piękna. To świetny materiał na książkę. Każdy z nas ma jakieś kompleksy, każdy użytkownik Instagrama musi się liczyć z tym, że będzie się obracać w świecie rzeczywistości ustawionej, w świecie ludzi pięknych. Myślę, że książka Obsesja piękna może pomóc w obracaniu się pośród tego względnego piękna. Badanie dr Renee Engeln

Każda praca jest ciężka

Obserwowałam moich rodziców latami. Nadal to robię. Widzę jak ciężko pracują. Patrzę na innych, staram się zauważać ich emocje, rozumieć. Spotykam setki osób. Moja praca powoduje, że muszę nawiązać kontakt z rolnikiem, urzędniczką, księgową, kucharzem, producentem mebli, opiekunką, prawnikiem, nauczycielką, mechanikiem, lekarzem. Przypadkowi ludzie i ich historie już mniej przypadkowe.  Teraz do każdego zawodu przypisz jakieś imię, następnie historię. Kucharz Janek. Gotuje, ponieważ kochał robić to z babcią. 20 lat temu przejął restaurację po wujku. Uwielbia dania kuchni  staropolskiej. Jego knedle są znane w całej okolicy.  Sprzedawca Marian. Po ojcu odziedziczył nieduże gospodarstwo. Postanowił hodować pomidory. Z roku na rok owoce były piękniejsze. Na emeryturze stał się sprzedawcą na toruńskim targowisku. Sprzedaje pyszne pomidory.  Przypadkowe historie, przypadkowi ludzie i ich pasje lub wybory, do których poniekąd zostali przymuszeni. W takim krótkim opisie czujesz c